Tırnak mantarı ayak parmaklarında, ellerde ve diğer yerlerde nasıl görünür?

Mantar enfeksiyonumilyonlarca insanı etkileyen bir hastalıktır. Patoloji vücudun iç ve dış dokularını etkileyebilir. İstatistiklere göre insanlar çoğunlukla cilt mantarından muzdariptir. Hastalığın özelliği, başka bir dermatolojik hastalığın (örneğin alerji) tezahürü ile karıştırılabilen semptomlarında yatmaktadır. Tedaviye zamanında başlamak ve komplikasyonları önlemek için mantarın bacaklarda, yüzde, ellerde veya vücudun diğer kısımlarında nasıl göründüğünü bilmeniz gerekir.

Ayak tırnağı mantarının tanısı dermatolog tarafından gerçekleştirilir.

Ayak tırnağı mantarı neye benziyor?

Tırnak plakalarının bir mantarla enfeksiyonunun tıbbi bir terimi vardır - onikomikoz. Mantar sporlarının bulunduğu yüzeyle temas ettiğinde sağlıklı tırnaklarda mantar enfeksiyonu oluşur. Tırnak mantarı çoğunlukla yüzmeye yönelik halka açık yerleri (banyolar, yüzme havuzları vb. ) ziyaret ederken enfekte olur. Aletler dezenfekte edilmezse pedikür sırasında da enfeksiyon meydana gelebilir.

Ayak tırnaklarındaki mantar enfeksiyonu hemen ortaya çıkmayabilir; başlangıçta tırnaklar sağlıklı görünür. Güçlü bağışıklık ile sporların kuluçka süresi birkaç aya kadar çıkabilir. Bağışıklık sistemi çöktüğünde enfeksiyon ilerlemeye başlar.

Ayak tırnağı mantarının başlangıç aşamasında hafif semptomlar vardır:

 • tırnak çevresindeki deri kırmızılaşır;
 • hafif kaşıntı oluşur.

Ayrıca tırnak mantarı gelişir ve belirtiler daha belirgin hale gelir. Tırnak doğal görünmeye başlar.

Not!Vakaların %80'inde hastalık başlangıçta ayak başparmağının tırnak plağında ortaya çıkar.

Mantardan etkilenen tırnakların nasıl göründüğüne bağlı olarak hastalığın ilerlemesinin üç aşaması vardır.

 1. İlk (normotrofik).Tırnak plağının yapısındaki değişiklikler. Patolojik bir gölgenin görünümü. Tırnak düzensiz görünüyor, üzerinde noktalar ve çizgiler oluşuyor. Ancak plaka kalınlığında herhangi bir değişiklik veya parlaklık kaybı gözlenmez.
 2. İkincisi (hipertrofik).Tırnak plağının yapısı daha da değişir. Renk soluk sarı olur. Tırnak hafifçe deforme olur ve plakanın keratinizasyon ve tahribat süreci başlar. Plaka artık parlak görünmüyor.
 3. Üçüncüsü (atrofik).Tırnak plağının bir kısmı neredeyse tamamen incelir. Plaka önemli ölçüde deforme olabilir ve yatağından uzaklaşmaya başlayabilir. Renk yeşilimsi veya sarı olur.

En büyük tehlike tırnaktaki mantar enfeksiyonunun ilerlemiş şeklidir. Tırnak mantarı tedavi edilmezse tamamen etkilenmiş gibi görünür:Tırnakların mantar nedeniyle deformasyonu, ayrılması ve ufalanması

 • çivinin tamamen deformasyonu, delaminasyonu ve ufalanması;
 • cilt kıvrımının iltihabı;
 • tırnak yatağının ve çevresindeki derinin enfeksiyonu.

Onikomikoz tedavisi antifungal ilaçların yardımıyla gerçekleştirilir: vernikler, merhemler ve tabletler. Mantar tedavisinden sonra tedaviye, tırnak plakları sağlıklı görünse bile önleme amacıyla 1-2 hafta daha devam edilmelidir.

Ayak mantarı neye benziyor?

Mantar enfeksiyonlarının yaygın türleri arasında en sık teşhis edilen hastalık türlerinden biri ayak mantarıdır. Patoloji ayak yüzeyindeki enfeksiyon nedeniyle gelişir.

Not!Ayak derisindeki mantar enfeksiyonlarının nedenleri kötü hijyen ve kalitesiz ayakkabı giymektir.

Çoğu durumda ayaklarda mantar enfeksiyonu süreci, ayak parmakları arasındaki alanların hasar görmesi ile başlar. Ayağın kendisi sağlıklı görünebilir.

Ayak parmaklarındaki mantar, değişen yoğunluk derecelerinde kendini gösterir. Bağışıklığı iyi olan kişilerde hastalık yavaş ilerler, ancak vücut zayıflarsa patolojik süreç hızla ilerleyecektir.

İnsanlarda parmakların arasındaki mantar şuna benzer:

 • bebek bezi döküntülerinin ortaya çıkışı;
 • hoş olmayan bir kokunun ortaya çıkması;
 • kaşıntı;
 • dokuların kızarıklığı ve şişmesi.

Ayak parmakları arasında yavaş yavaş ilerleyen mantar, ayak mantar enfeksiyonlarının nedeni haline gelir.

Ayakta mantar enfeksiyonunun belirtileri

Ayak mantarının yaygınlığına rağmen, çok az kişi enfekte olmuş cildin neye benzediğini biliyor. Hastalığın belirtileri sıklıkla nasır ve nasır oluşumuyla karıştırılmaktadır. Mikoz ile birlikte soyulma, mikro çatlaklar ve keratinizasyon alanları da ortaya çıkar. Ayırt edici bir özellik, ayaklardan gelen ekşi bir koku ve şiddetli sürekli kaşıntıdır.

İlaçlar, ayak mikozunun etken maddelerinin türüne bağlı olarak seçilir. Enfeksiyonun tipini belirlemek için lezyonun nasıl göründüğü değil, laboratuvar testlerinin sonucu önemlidir. Hastanın derisi kazınarak biyomateryal mikroskop altında incelenir.

Önemli!Etkili bir ilaç ancak bir dermatolog tarafından teşhis konulduktan sonra reçete edilebilir.

Topuklardaki mantar neye benziyor?

Bazı durumlarda ayakların mikozu sadece cildin belirli bölgelerinde lokalize olabilir. Patojenik mantarların topukta ilerlemesi ile birlikte, özellikle başlangıç aşamasında hasar belirtilerini, ayak derisinin bakımının yapılmaması nedeniyle sıradan keratinizasyondan ayırt etmek oldukça zordur. İlk aşamalarda topuktaki cilt patolojik görünmeyebilir.

Topukta mantar belirtileri - cildin keratinizasyonu ve derin çatlaklar

Bu durumda mantar enfeksiyonunun ana nedenleri yalnızca dışsal değil aynı zamanda içsel de olabilir. Hastalık, sağlık sorunları (onkolojik veya endokrin hastalıklar, düz ayaklar, ayakların aşırı terlemesi vb. ) yanı sıra düşük kaliteli malzemeden yapılmış ayakkabı giyilmesiyle de tetiklenebilir.

Topuklardaki mantarın evresine bağlı olarak hastada belirtiler görülür:

 • kaşıntı ve periyodik yanma;
 • dokuların keratinizasyonu;
 • şiddetli soyulma;
 • derin çatlakların oluşumu;
 • Cilt hasarı nedeniyle yürürken ağrılı hisler.

Topuklar çok kuru görünüyor. Tedaviye zamanında başlanmazsa enfeksiyon çatlaklardan içeri girer ve durum daha da kötüleşir.

Topuk mantarı nasıl anlaşılır? Ayağın mikozunu bağımsız olarak teşhis etmek zordur, cildin neye benzediğini değerlendirecek ve tanı koyacak bir uzmana başvurmalısınız.

Terapi dermatolog tarafından reçete edilen ilaçlarla gerçekleştirilir. Tedavi etkisizse, kullanım talimatlarını ve teşhis sonuçlarını daha ayrıntılı olarak okumanız gerekir. İlerleyen bir enfeksiyonun ilacın aktif bileşenine yanıt vermemesi mümkündür.

Tırnak mantarı neye benziyor?

Ellerdeki onikomikoz, tırnak plakalarında ilerleyen bulaşıcı bir patolojidir. Hastalık kronik bir seyir ile karakterizedir. Vakaların %80'inde tırnak mantarı tamamen tedavi edilmez. Bağışıklık sistemi zayıfladığında periyodik olarak nüksetme meydana gelir.

Tırnak mantarının neye benzeyeceği, hastalığın etken maddesine bağlıdır. Mantar enfeksiyonlarının birçok türü vardır; tırnaklar genellikle iki türden etkilenir: trikofitler ve Candida.

Tırnak mantarı başlangıçta sadece tırnak plakalarında ve çevresindeki ciltte ilerler.

İlk aşamada tırnak sağlıklı görünüyor, ancak tırnak kıvrımının durumu zaten değişiyor:

Mantar enfeksiyonundan etkilenen tırnaklar
 • kaşıntı başlar;
 • cilt kırmızıya döner ve hafifçe şişer;
 • aşırı kuruluk ortaya çıkıyor;
 • kademeli keratinizasyon başlar.

Yavaş yavaş mantar sporları tırnağın kendisine bulaşmaya başlar. Plaka sarı görünür veya kahverengi veya siyah bir renk alır. Tırnaklar kolayca kırılır ve çok incelir. Plakanın kendisi parlaklığını kaybeder ve düzensiz hale gelir (çizgiler, yumrular ve batık noktalar oluşur).

Antifungal tedavinin yokluğunda tırnak incelir. İlerlemiş vakalarda plak tamamen çöker ve yatağından uzaklaşır.

Ellerdeki onikomikozun nasıl tedavi edileceğine doktor karar verir. İlaç ayrı ayrı seçilmelidir. Terapinin seyri de her hasta için ayrı ayrı belirlenir. Vernik veya merhem kullanılması ve ciddi hasar olması durumunda tablet kullanılması tavsiye edilir.

Mantar parmaklarda neye benziyor?

Yaygın bir patoloji el derisi mantarıdır. İnsanların sıklıkla elleriyle birbirlerine dokunmaları nedeniyle bu tür mantar enfeksiyonu en yaygın olanıdır.

Ellerdeki cilt mantarı üç tip patojenik mikroorganizmaya neden olur:

Mikoz nedeniyle el derisinde kolye şeklinde kırmızı lekeler
 1. Dermatomikoz.Etken ajan dermatofitozdur. Dermatomikozlu cilt iltihaplı görünüyor, dokularda halka şeklinde kırmızı lekeler oluşuyor. Hasta sürekli kaşıntıdan rahatsız olur.
 2. Kandidiyaz.Candida mantarı enfeksiyonundan sonra ortaya çıkar. Bu enfeksiyon, ellerin derisinde bulunan interdigital bir mantar şeklidir. Parmaklar arasındaki mantar, bebek bezi döküntülerine ve beyaz plaklara neden olur. Başlangıçta plağın altındaki deri kırmızı ve şişmiş görünür. Bir sonraki aşama, açıldıktan sonra ülserlerin ortaya çıktığı kabarcıkların oluşmasıdır.
 3. Keratomikoz.Trichosporia cildi etkiler. Bu mantarın özelliği, dermisin iç katmanlarına nüfuz etmemesi ve dolayısıyla iltihaplanmaya neden olmamasıdır. Gelişim aşamasına bağlı olarak enfeksiyon, soyulma, kaşıntı ve bir araya gelen sarı veya koyu kahverengi lekelerin oluşmasına neden olabilir.

Ciltteki mantar büyük ölçüde yayılabilir. Patolojik süreç, gerekli tedavinin yokluğunda sadece parmak arası bölgeyi değil aynı zamanda tırnakları, el bileğini de etkiler ve ön kola kadar yükselebilir. Hastalığın karmaşık bir formunda enfeksiyon, epitelyumun tüm yüzeyine yayılır.

Mantarın ellerinizde nasıl görüneceği tamamen enfeksiyonun türüne bağlıdır. Ancak bir enfeksiyondan şüpheleniyorsanız derhal teşhis koyup tedaviye başlamalısınız.

Cilt mantarı neye benziyor?

Derinin mikozu, dermal dokunun herhangi bir kısmındaki mantar enfeksiyonunu içerir. Eller ve ayaklar en fazla risk altındadır ancak sporcu ayağı bu bölgelerin yanı sıra nemin yüksek olduğu yerleri de tercih eder. Bu alanlar koltuk altlarını, kadının göğüslerinin altındaki alanı, dizleri ve cinsel organları içerir.

Cildin mikozu farklı görünüyor. Bu birçok faktöre bağlıdır: bağışıklık sisteminin durumu, enfeksiyonun türü, etkilenen bölge, hastalığın evresi vb.

Uzmanlar mantar enfeksiyonunun ortak özelliklerine sahip çeşitli semptomları tespit ediyor:

Cilt mantarı şiddetli kaşıntıya neden olur
 • hasta kaşıntıdan rahatsız oluyor;
 • suyla temas ettikten sonra etkilenen bölgede yanma hissi hissedilir;
 • epitel dokusu hiperemiktir;
 • hücreler ölür ve keratinizasyon başlar;
 • cilt soyuluyor.

Mikoz için dermatologlar, lokal ajanların, sistemik ilaçların ve profilaksinin kullanımını içeren karmaşık tedaviyi önermektedir. Hastalıkla mücadele ancak enfeksiyonun tipinin belirlenmesiyle başarılı olabilir.

Mantar yüzünde nasıl görünüyor?

Diğer mantar enfeksiyonu türlerinden daha az yaygın olan yüz derisi lezyonları meydana gelir. Hastalığın tehlikesi çoğu insanın yüz dokularında enfeksiyonun nasıl göründüğünü bilmemesinde yatmaktadır. Kendi kendine teşhis koyarken patoloji, alerjik reaksiyonun tezahürüyle karıştırılır.

Not!Yüzdeki dermatolojik enfeksiyon yayılma eğilimindedir. Hastalığa karşı herhangi bir önlem alınmazsa kafada bir mantar gelişebilir ve bunun tersi bir reaksiyon da mümkündür: mantar sporları baştan yüz derisine doğru hareket eder. Kulakta mantar gelişirse de benzer bir durum ortaya çıkar.

Mikozdan etkilendiğinde yüzdeki cilt ağrılı görünür. Hasta için rahatsızlık, epitelyumun şiddetli kuruluğundan ve kaşıntı hissinden kaynaklanır. Lezyon bölgesinde cilt sınırlı alanlarda kırmızıya döner. Enflamasyon fark edilir hale gelir.

Yüzdeki derinin mantar enfeksiyonu

Bu hastalık sivilceye, ülseratif lezyonlara ve vücutta genel bozulmaya neden olabilir. Tedavi rejimi bireyseldir. Diğer mikoz formlarında olduğu gibi hastaya kremler, spreyler, tabletler reçete edilir ve önleyici tedbirlerle ilgili tavsiyeler verilir.

Eğer cilt mikozdan etkilenmiş gibi görünüyorsa vakit kaybetmeden dermatoloğa giderek tedavi olmalısınız. Bu mantar enfeksiyonunun sadece bir cilt kusuru değil, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilecek ve aynı zamanda başka bir kişide enfeksiyona neden olabilecek tehlikeli bir hastalık olduğunu anlamakta fayda var.